Универзитет у Бањој Луци – Рударски факултет Приједор

Рударски факултет Приједор је организациона образовно – научна јединица у саставу Универзитета у Бањој Луци. Основан је, као одсјек Технолошког факултета Универзитета у Бањој Луци, 16.05.1997. а од 12. маја 2009. године ова високошколска институција ради као Рударски факултет Универзитета у Бањој Луци .

Дакле Рударски факултет је почео са радом прије нешто више од 20 година  као одсјек Технолошког факултета у Бањој Луци а од 2009. године ради као организациона јединица Универзитета у Бањој Луци и једина дислоцирана организациона јединица из сједишта Универзитета, образује кадрове из области рударства и геологије.

Студијски програм Рударство на првом циклусу се одвија од почетка рада ове високошколске институције у Приједора а од школске 2017/18 је кренуо са радом и студијски програм Геолошко инжењерство на првом циклусу. Поред ова два програма првог циклуса на Факултету се организује и студијски програм Рударско и геолошко инжењерство на другом циклусу студија.

Рударски факултет у Приједору је једини факултет који школује кадрове из области експлоатације минералних сировина са знањем и вjештинама да могу да обављају све високостручне послове из сектора минералних сировина.

С обзиром да је једина високошколска установа-Факултет У Републици Срспкој у чијој жижи интересовања је минерална сировина као стратешки важан ресурс  Републике Српске мисија и визија краткорочног и средњерочног развоја факултета  су:

– стално осавремењавање студијских програма,

– унапријеђење и побољшање услова рада,

– побољшање животног стандарад студената и др.

У свом програму Рударски факултет посвећује посебну пажњу  следећим програмским активностима  које се односе на:

  1. високи квалитет у образовању,
  2. даље усаглашавање наставних планова и студијских програма са наставним плановима универзитета у окружењу и земљама са развијеном рударском привредом
  3. кадровско јачање Рударског факултета у смислу ангажовања нових кадрова у наставничким звањима али и усавршавању властитих кадрова (асистената и млађих наставника),
  4. опремање лабораторија у циљу побољшања услова рада,
  5. развијање научно-истраживачког рада,
  6. побољшање сарадње са сродним факултетима,
  7. интензивирање издавачке дjелатности.

У досадашњем току рада Факултета су образовани стручњаци из области рударства, на основним студију и рударско-геолошког инжењерства на другом циклусу студија, и то нас обавезује да на тим темељима градимо модеран и атрактиван факултет, који ће студентима пружати сет пажљиво одабраних и на савремен начин презентованих знања .

С обзиром на економску развијеност наше земље и потребу да се обезбиједе услови за динамичан и одржив привредни раст и развој, стручњаци овог профила су неопходни за рад на одговорним пословима у привреди и државним институцијама.

Организација рада и управљање –  Рударски факултет има организациону структуру и систем управљања који обезбијеђују обављање задатака и циљева установе. Структура, организационе јединице и њихов дјелокруг рада утврђени су Статутом Факултета.  Факултету, у овом тренутку,  има следеће Катедре:

– Катедра за површинску експлоатацију и експлотацију нафте и гаса

– Катедра за подземну експлоатацију

– Катедра за припрему минералних сировина и заштиту животне средине

– Катедра за геологију

Ненаставно особље чини Административно-техничку службу факултета, а која се састоји из:

Одјељења за правне и опште послове

Одјељења за студентска и наставна питања

Одјељења за финансијско-материјално пословање, и

Техничког одjељења

Све младе колеге које су заинтересоване за професију у којој се ради са природом и људима и која је пуна динамике у смислу промјенљивости услова рада и фунскционисања свакако могу да се образују за високостручне послове из сектора минералних сировина односно рударства и геологије.