На основу Одлуке Научно наставног вијећа Рударског факултета Приједор, а у складу са потребама израде Извјештаја о самоeвалуацији студијског програма Рударство према стандардима и поступцима који су регулисани Законом о високом образовању РС (Сл.гласник 85/06 и 30/07).Стандарди и поступци за самоевалуацију су утврђени од стране Агенција за високо образовање БиХ, а на основу критеријума за самовриједновање и оцјењивање квалитета високошколских институција и студијских програма .

Прије одговора на доље постављена питања, дајемо кратак преглед студијског програма Рударство, према којем студенти похађају наставу од школске 2009/10 године.

КРАТАК ОПИС СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА: Основне академске студије на студијском програму Рударство се остварују кроз 240 ЕЦТС бодова, у трајању од четири академске године.
У прве двије године студија студенти се едукују из области природно-математичких наука (физикa 1 и 2, хемијa-општа и неорганска, математикa 1 и 2, примјењена статистика и механикa) .Такође се едукација врши из општих инжењерских дисциплина (термодинамикa, основe машинства и основе електротехнике, технологијa материјала, отпорност материјала, инжењерска графика) и специфичних рударских и геолошких дисциплина (механика стијена и тла, геомеханика, основе геологије, минералогија и петрологија и лежишта минералних сировина).
Трећа и четврта година студија се састоје од обавезних и изборних предмета специфичних области рударства : површинска експлоатација лежишта минералних сировина, подземна експлоатација лежишта минералних сировина, припрема минералних сировина. Студијски програм Рударство је општег карактера али се различитим комбинацијама изборних предмета профилишу одређена усмјерења и дају неопходна знања (истраживање ЛМС, израда подземних просторија, припрема минералних сировина, бушење и минирање, инжењерска економика и менаџмент, вантилација у рударству, рударска мјерења, рударска механизација, методе површинске експлоатације, методе подземне експлоатације, транспорт у рударству, методе концетрације, одводњавање у рударству, техничка заштита и регулатива, пројектовање ПК, пројектовање у подземној експлоатацији, пројектовање у припреми минералних сировина и зваршни рад).
Број обавезних предмета: 27
Број изборних предмета: 10 и завршни рад ( од 34 колико је на располагању)

Захваљујемо Вам се на сарадњи и одвојеном времену за попуњавање упитника, јер без Вашег доприноса и учешћа у даљњем раду и развоју Рударског факултета Приједор, није могуће поставити реалне оквире за реализацију циљева и дугорочних планова развоја ове високошколске институције.

Назив и основна дјелатност Вашег Предузећа?

На којем радном мјесту радите у предузећу?

Опис послова које вршите на своме радном мјесту!

Да ли је структура наставног програма Рударског факултета Приједор задовољавајућа у смислу добијања довољног нивоа знања рударског инжењера почетника?

Да ли је неопходан већи број изборних предмета који би студенте усмјеравали на одређену специјалност (површинска експлоатација, подземна експлоатација, припрема минералних сировина) или је пак потребно да се наставни програм још више уопшти у смислу добијања рударског инжењера „општег“ нивоа знања?

Да ли је потребно организовати наставу према модулима гдје су исти дефинисани одговарајућим комбинацијама обавезних и изборних предмета, које профилишу одређени модул ? Који су то модули, односно усмјерења?

Ниво теренске наставе је неопходно развијати, а то унапређење свакако не можемо урадити без Ваше помоћи. По Вашем мишљењу како би се практична-теренска настава требала организовати? Какве су Ваше могућности дугорочније помоћи у организовању теренске наставе?

Према Вашем искуству у досадашњем раду, који би предмети могли бити додани у групу природно-математичких наука, групу општих инжењерских дисциплина или специфичних рударских и геолошких дисциплина?

У погледу Ваше кадровске политике, молимо Вас да нам дате одређену пројекцију потреба запошљавања нових-младих рударских инжењера у Вашем предузећу у наредном петогодишњем периоду?

Који правац даљњег развоја наставног програма је могуће урадити да би млади рударски инжењери могли у Вашем предузећу бити ангажовани?

Какав је Ваш став у погледу структуре наставног процеса на Рударском факултету Приједор, који у циљу задовољавања основних принципа Болоњске декларације има структуру 4 године додипомских студија (I циклус студија) + 1 година Мастер дипломских студија (II циклус студија) + 3 године докторских студија (III циклус студија)? Сматрате ли да II циклус и III циклус студија има одређену примјењивост и у привреди а не само за задовољавање академских потреба друштва? Да ли би мастер студије требале бити организоване и за потребе уже специјализованости појединих инжењера који раде у привреди, а не само за потребе ушчешћа у процесима образовања и научног истраживања?