Na osnovu Odluke Naučno nastavnog vijeća Rudarskog fakulteta Prijedor, a u skladu sa potrebama izrade Izvještaja o samoevaluaciji studijskog programa Rudarstvo prema standardima i postupcima koji su regulisani Zakonom o visokom obrazovanju RS (Sl.glasnik 85/06 i 30/07).Standardi i postupci za samoevaluaciju su utvrđeni od strane Agencija za visoko obrazovanje BiH, a na osnovu kriterijuma za samovrijednovanje i ocjenjivanje kvaliteta visokoškolskih institucija i studijskih programa .

Prije odgovora na dolje postavljena pitanja, dajemo kratak pregled studijskog programa Rudarstvo, prema kojem studenti pohađaju nastavu od školske 2009/10 godine.

KRATAK OPIS STUDIJSKOG PROGRAMA: Osnovne akademske studije na studijskom programu Rudarstvo se ostvaruju kroz 240 ECTS bodova, u trajanju od četiri akademske godine.
U prve dvije godine studija studenti se edukuju iz oblasti prirodno-matematičkih nauka (fizika 1 i 2, hemija-opšta i neorganska, matematika 1 i 2, primjenjena statistika i mehanika) .Takođe se edukacija vrši iz opštih inženjerskih disciplina (termodinamika, osnove mašinstva i osnove elektrotehnike, tehnologija materijala, otpornost materijala, inženjerska grafika) i specifičnih rudarskih i geoloških disciplina (mehanika stijena i tla, geomehanika, osnove geologije, mineralogija i petrologija i ležišta mineralnih sirovina).
Treća i četvrta godina studija se sastoje od obaveznih i izbornih predmeta specifičnih oblasti rudarstva : površinska eksploatacija ležišta mineralnih sirovina, podzemna eksploatacija ležišta mineralnih sirovina, priprema mineralnih sirovina. Studijski program Rudarstvo je opšteg karaktera ali se različitim kombinacijama izbornih predmeta profilišu određena usmjerenja i daju neophodna znanja (istraživanje LMS, izrada podzemnih prostorija, priprema mineralnih sirovina, bušenje i miniranje, inženjerska ekonomika i menadžment, vantilacija u rudarstvu, rudarska mjerenja, rudarska mehanizacija, metode površinske eksploatacije, metode podzemne eksploatacije, transport u rudarstvu, metode koncetracije, odvodnjavanje u rudarstvu, tehnička zaštita i regulativa, projektovanje PK, projektovanje u podzemnoj eksploataciji, projektovanje u pripremi mineralnih sirovina i zvaršni rad).
Broj obaveznih predmeta: 27
Broj izbornih predmeta: 10 i završni rad ( od 34 koliko je na raspolaganju)

Zahvaljujemo Vam se na saradnji i odvojenom vremenu za popunjavanje upitnika, jer bez Vašeg doprinosa i učešća u daljnjem radu i razvoju Rudarskog fakulteta Prijedor, nije moguće postaviti realne okvire za realizaciju ciljeva i dugoročnih planova razvoja ove visokoškolske institucije.

Naziv i osnovna djelatnost Vašeg Preduzeća?

Na kojem radnom mjestu radite u preduzeću?

Opis poslova koje vršite na svome radnom mjestu!

Da li je struktura nastavnog programa Rudarskog fakulteta Prijedor zadovoljavajuća u smislu dobijanja dovoljnog nivoa znanja rudarskog inženjera početnika?

Da li je neophodan veći broj izbornih predmeta koji bi studente usmjeravali na određenu specijalnost (površinska eksploatacija, podzemna eksploatacija, priprema mineralnih sirovina) ili je pak potrebno da se nastavni program još više uopšti u smislu dobijanja rudarskog inženjera „opšteg“ nivoa znanja?

Da li je potrebno organizovati nastavu prema modulima gdje su isti definisani odgovarajućim kombinacijama obaveznih i izbornih predmeta, koje profilišu određeni modul ? Koji su to moduli, odnosno usmjerenja?

Nivo terenske nastave je neophodno razvijati, a to unapređenje svakako ne možemo uraditi bez Vaše pomoći. Po Vašem mišljenju kako bi se praktična-terenska nastava trebala organizovati? Kakve su Vaše mogućnosti dugoročnije pomoći u organizovanju terenske nastave?

Prema Vašem iskustvu u dosadašnjem radu, koji bi predmeti mogli biti dodani u grupu prirodno-matematičkih nauka, grupu opštih inženjerskih disciplina ili specifičnih rudarskih i geoloških disciplina?

U pogledu Vaše kadrovske politike, molimo Vas da nam date određenu projekciju potreba zapošljavanja novih-mladih rudarskih inženjera u Vašem preduzeću u narednom petogodišnjem periodu?

Koji pravac daljnjeg razvoja nastavnog programa je moguće uraditi da bi mladi rudarski inženjeri mogli u Vašem preduzeću biti angažovani?

Kakav je Vaš stav u pogledu strukture nastavnog procesa na Rudarskom fakultetu Prijedor, koji u cilju zadovoljavanja osnovnih principa Bolonjske deklaracije ima strukturu 4 godine dodipomskih studija (I ciklus studija) + 1 godina Master diplomskih studija (II ciklus studija) + 3 godine doktorskih studija (III ciklus studija)? Smatrate li da II ciklus i III ciklus studija ima određenu primjenjivost i u privredi a ne samo za zadovoljavanje akademskih potreba društva? Da li bi master studije trebale biti organizovane i za potrebe uže specijalizovanosti pojedinih inženjera koji rade u privredi, a ne samo za potrebe uščešća u procesima obrazovanja i naučnog istraživanja?